Portal informacyjny w górskich klimatach

Kursy nawigacji morskiej, czyli jak dziś wygląda żeglowanie

Pamiętacie film „1492. Wyprawa do raju”? Opowiadał oczywiście o słynnej podróży Kolumba. Wtedy inaczej określano orientację na morzu. Wystarczyło słońce, położenie gwiazd, księżyca oraz kierunek wiatru i prądów. Minęło kilkaset lat. Dziś zdecydowanie łatwiej trafić do celu. Co ciekawe, są nawet przeprowadzane kursy nawigacji morskiej, dzięki którym każdy pozna tajniki żeglarstwa.

Określanie lokalizacji

Wykresy z patyków i muszelek to echo przeszłości. Teraz w celu szczegółowego określenia lokalizacji pomagają satelity. Kapitanowie statków korzystają z technologii, a więc ze specjalnych systemów. Jeden z nich to GPS – globalny system pozycjonowania, a drugi ECDIS, czyli narzędzie do obrazowania elektronicznych map i informacji nawigacyjnych.

To sprawia, że żeglarzom kreślenie tras przepływu zajmuje raptem kilka minut, a nie wiele godzin. Rejs jest bezpieczniejszy, bo można więcej czasu poświęcić na obserwowanie oraz analizowania pogody, prędkości statku itp. We wspomniane narzędzie ECDIS wyposażone są zawsze dwa urządzenia, mające oddzielne bazy danych i wyświetlacze.

Kursy nawigacji morskiej – zakres tematyki

Takie warsztaty przeprowadza wiele szkół żeglarskich. We wszystkich wyglądają one mnie więcej podobnie. Jaka dokładnie wiedza jest tam przekazywana? Przede wszystkim na początek każdy uczestnik poznaje podstawy nawigacji klasycznej. Dzięki niej może podnieść swoje kwalifikacje i zawsze bezpiecznie odbyć rejs do danego portu.

Na szkoleniach poznaje się np. wszelkie teoretyczne zagadnienia nawigacji na wodach pływowych (prądy, tabele, krzywe), nawigacji elektronicznej (zasada działania systemu GPS, praca na ploterach), meteorologicznej (odbieranie informacji przez radio, sztormowanie itd.) oraz pojęcia z geografii i elementy mapy morskiej (praca z mapą).

Ważne są także praktyczne zadania nawigacyjne. Kursant uczy się m.in. jak przygotować się do wejścia i wyjścia z portu, obliczać wysokość wody czy planować trasę żeglugi ( i jej zabezpieczenie), a także wyznaczać pozycję i odległość. Każdy, kto kończy kursy nawigacji morskiej w firmie takiej jak Fairwinds, dowie się też, jak należy nawigować w trudnych rejonach i w trakcie niesprzyjających warunków pogodowych.