Portal informacyjny w górskich klimatach

Distress — istotne informacje

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że „cicha woda brzegi rwie”. Środki ostrożności należy zachowywać nie tylko w trakcie kąpieli, ale również podczas pływania statkiem czy łódką. Jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod, wpływających na bezpieczeństwo żeglugi jest distress alert.

Distress alert – wszystko, co należy wiedzieć

Distress alarm jest sygnałem wołania o pomoc, zarówno na statku, jak i na pokładzie samolotu czy w górach. Na myśl przywodzi skojarzenia z takimi pojęciami jak „mayday” czy „SOS”. W jakich okolicznościach zastosowanie metody distress jest wręcz konieczne? Oczywiście w przypadku bezpośredniego oraz poważnego zagrożenia życia czy zdrowia ludzi. Pomoc należy również wezwać, w przypadku niespodziewanej awarii na statku, trudnej lub niemożliwej do naprawy.

Komunikaty radiowe – nieodłączny element metody distress alert

Komunikaty radiowe, o których przeczytasz więcej na tej stronie, mają za zadanie poinformować o zaistniałej sytuacji, miejscu, czasie oraz okolicznościach. Aby prawidłowo zasygnalizować niebezpieczeństwo, należy bezsprzecznie znać alfabet radiowy. Często, konieczne jest przeliterowanie obcych wyrażeń. Dlatego też powstał alfabet radiowy, gdzie każdej literze odpowiada określone słowo. Na przykład, aby przekazać wyraz „pomoc”, musimy wypowiedzieć takie Komunikaty, jak Papa, Oscar, Mike, Oscar oraz Charlie.