Portal informacyjny w górskich klimatach

Jak zdobyć uprawnienia żeglarskie?

W obecnych czasach żeglarstwo staje się coraz bardziej popularne. Jeszcze do niedawna kojarzone było głównie z elitarnym sportem, a obecnie żeglarstwo stało się pasją wielu ludzi. Otóż coraz więcej żeglarzy przyjeżdża na Mazury po to, aby popływać na jeziorach oraz zwiedzać otaczające je obszary.

W jaki sposób uzyskać uprawnienia żeglarskie?


Uprawnienia żeglarskie może uzyskać każdy, gdyż wystarczy zapisać się na szkolenia żeglarskie. Oczywiście wszystkie kursy i szkolenia żeglarskie powinny być przeprowadzane według zaleceń i programu Polskiego Związku Żeglarskiego. Podczas wybierania szkolenia żeglarskiego warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób organizator dobiera załogę jachtu. Jeżeli rodzic chce zapisać nastolatka na kurs, to wskazane jest, aby na łodzi znalazła się właśnie taka grupa wiekowa.

Otóż młodzi ludzie najlepiej czują się w gronie rówieśników, a co za tym idzie, nauka wtedy jest bardziej efektywna. Tak samo jest w przypadku dorosłych. Poza tym bardzo ważne są certyfikaty oraz uprawnienia. Organizator kursów żeglarskich musi być wpisany do Rejestru Organizatora Turystyki oraz posiadać certyfikat ubezpieczenia turystycznego.

Ile trzeba mieć lat, aby zdobyć uprawnienia żeglarskie?


Uprawnienia żeglarskie można zdobyć już w wieku 14 lat. Naturalnie młodzi ludzie bardzo szybko przyswajają wiedzę i uczą się nowych umiejętności. Bez wątpienia kursy żeglarskie dają uprawnienia, które pozwalają samodzielnie prowadzić jacht. Zatem żeglarstwo dla nastolatków bardzo często jest pasją życia.