Portal informacyjny w górskich klimatach

Wyposażenie niezbędne na szlakach via ferrata

Wspinaczka górska zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Adrenalina i niezapomniane przeżycia to coś, co przyciąga coraz większe grono osób. Jedną z bezpieczniejszych jej form są tzw. szlaki turystyczne via ferrata, przeznaczone głównie dla początkujących adeptów. Jednak nawet na nich nie powinniśmy zapominać o odpowiednim wyposażeniu.

Czym jest lonża wspinaczkowa?

Szlaki turystyczne via ferrata pozwalają nam zapoznać się ze specyfiką wspinaczki górskiej. W odróżnieniu od klasycznej formy mamy tutaj do dyspozycji przygotowane stanowiska asekuracyjne w postaci np. lin poręczowych. Żeby jednak w pełni z nich korzystać, musimy posiadać odpowiedni sprzęt. Najważniejszym elementem wyposażenia będzie zatem lonża. Ten niewielki przyrząd składa się z karabinków, ramion, punktu mocującego oraz absorbera energii. Ta ostania część ma kluczowe znaczenie dla działania całego mechanizmu. Służy ona bowiem do zatrzymania ciała oraz zamortyzowania upadku, w sytuacji, kiedy puścimy się skały. Dzięki temu skutecznie zapobiega różnym groźnym kontuzjom, na jakie najbardziej narażony w tym przypadku jest kręgosłup. Dlatego tego typu przyrząd powinien znaleźć się w wyposażeniu każdej osoby, chcącej spróbować swoich sił we wspinaczce górskiej.

Postawić na jakość

Oczywiście, żeby sprzęt spełniał swoje zadanie, musi być odpowiednio wyprodukowany. Decydując się na zakup lonży, powinniśmy zwracać uwagę czy spełnia ona stosowne kryteria. Obecnie certyfikowane przyrządy posiadają normę EN958:2016, która sanowi gwarancję, że zostały przetestowane pod względem bezpieczeństwa. Dzięki temu tego typu produkty są wystarczająco wytrzymałe i mogą skutecznie uchronić nas przed niebezpiecznym upadkiem. Dlatego chcąc uniknąć wszelkich zagrożeń i czerpać pełną radość z uprawiania wspinaczki, dobrze postawić właśnie na lonżę wysokiej jakości – https://www.polarsport.pl/.