Portal informacyjny w górskich klimatach

Co jest nam potrzebne do turystyki górskiej?

W Polsce w ostatnim czasie wzrosła liczba osób, które chciałyby zająć się turystykę górską w wolnym czasie. Mowa tutaj o osobach, które oczywiście nie chciałyby uprawiać turystyki górskiej w takim najbardziej popularnym rozumieniu tego słowa, czyli chodzi tutaj o turystykę typowo weekendowo-urlopową, kiedy to na przykład masa ludzi jedzie nad Morskie Oko. Chodzi tutaj o osoby, które chciałyby po prostu przemierzać dłuższe górskie szlaki, najczęściej w takich rejonach górskich, w których turystów jest mniej, bądź wręcz bardzo mało. Tego typu aktywność wymaga jednak tego, abyśmy posiadali przynajmniej odrobinę podstawowego sprzętu turystycznego.

Turystyka w lecie

Lato jest pora roku, w której uprawianie turystyki górskiej i na pewno jest sprawą zdecydowanie łatwiejszą. Jednak nie oznacza to tego, że nie będziemy potrzebowali jakiegoś nieco lepszego sprzętu. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na buty górskie, które powinny być butami o dość wytrzymałej oraz mocnej podeszwie chroniącej palce stóp. Najlepiej, aby były to buty za kostkę, ponieważ dzięki temu minimalizujemy ryzyko skręcenia. Dodatkowo latem na pewno przyda nam się wygodny plecak oraz najlepiej byłoby zaopatrzyć się w kije trekkingowe, które naprawdę potrafią pomoc podczas pokonywania górskiego szlaku.

Turystyka górska w zimie

Uprawianie turystyki górskiej zimą również jest możliwe, ale w przypadku zimy musimy naprawdę zadbać o to, aby mieć sprzęt, który ochroni nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Warto tutaj wspomnieć (chociaż jest to sprawa dość oczywista) o tym, że należy posiadać ciepłe buty, czapkę, rękawiczki oraz kurtkę i spodnie, ale oprócz tego, że te rzeczy muszą być ciepłe, powinny być jeszcze przynajmniej wodooporne oraz dobrze chroniące od wiatru, ponieważ najbardziej może nas wychłodzić w górach wiatr oraz wilgoć. Warto również zaopatrzyć się w coś takiego jak raczki do butów. Nie są to tak naprawdę raki, które są używane do wspinaczki, ale raczków do butów używamy wtedy, kiedy na szlaku mamy ubity wyślizgany śnieg lub lód. Umożliwiają nam one dużo bezpieczniejsze poruszanie się w takim terenie.