Portal informacyjny w górskich klimatach

Zimowa wyprawa nad Morskie Oko

Jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich górach to bez wątpienia tatrzański staw Morskie Oko. Warto zobaczyć ten cud natury przynajmniej jeden raz na własne oczy. To właśnie nad Morskim Okiem zimą jest szczególnie pięknie. Krajobrazy po prostu zachwycają i potrafią nawet wywołać łzy wzruszenia. Aby bezpiecznie wybrać się zimą nad Morskie Oko trzeba jednak odpowiednio się do tego przygotować. Absolutnie nie należy tam iść na tak zwanego wariata w zwykłych górskich butach. Dobra kurtka i buty, raki, elementy ekwipunku pozwalające sygnalizować swoje położenie po zejściu lawiny, to podstawa bezpieczeństwa.

Zimą nad Morskie Oko

Generalnie nie chodzi o to, zrezygnować z zimowej wyprawy nad Morskie Oko, tylko o to, by dobrze się do niej przygotować sprzętowo i kondycyjnie. Chociaż wiosną czy latem ta trasa naprawdę nie wydaje się zbyt skomplikowana, zimą wszystko wygląda inaczej i okazuje się być dużo bardziej wymagające. Już wielu turystów musiał zrezygnować ze swojego spaceru w stronę Morskiego Oka, bo okazało się, że to wcale nie jest zwykły spacer, a mordercza wędrówka. Warto zatem zabrać ze sobą naprawdę bardzo dobre buty do chodzenia po górach zimą, które zapewniają odpowiednią izolacje dla stóp, ale nie zapominać przy tym wszystkim o rakach – dostępnych w e-sklepie. Chociaż ten sprzęt wydaje się być czymś profesjonalnym dla osób wspinających się po wysokich górach zimą, na wyprawę nad Morskie Oko również może okazać się niezbędny.

Raki i inne elementy ekwipunku

Jeżeli jeszcze nigdy nie korzystało się z raków, lepiej przetestować ich zakładanie wcześniej, a nie na samej trasie. Nie jest to skomplikowane, ale podczas wyprawy w góry zimą naprawdę liczy się każda minuta. Zwykle przejście trasy zajmuje wtedy bowiem dużo więcej czasu niż wiosną czy latem. Gdy już uda się dotrzeć nad Morskie Oko, trudy tej całej wyprawy naprawdę będą wynagrodzone niesamowitymi widokami. Na koniec jeszcze jedną wskazówka – trasa nad Morskie Oko jest naprawdę wymagająca i czasami trzeba po prostu zrezygnować w imię bezpieczeństwa.