Portal informacyjny w górskich klimatach

Historia polskiej wódki – gdzie poznać?

Wódka jest trunkiem znanym na całym świecie. Alkohol ten jest wytwarzany niemal wszędzie, co sprawia, że wiele krajów słynie z jego produkcji. Polska jest jednym z tych miejsc, które posiadają długoletnią i dla wielu bardzo interesującą historię związaną z produkcją wódki. Dzieje rodzimego gorzelnictwa można poznać, wybierając się do jednego z dwóch muzeów położonych w Warszawie.

Przy placu Konesera 1

Jedno muzeum wódki w Warszawie zajmuje budynek produkcyjny dawnego kompleksu Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Galeria została założona dosyć niedawno, bo w roku 2018. Ta pięknie udekorowana budowla dzieli się na pięć stref. Każda z nich opisuje inny okres w dziejach polskiego gorzelnictwa, przedstawia inne eksponaty i wspomina o innych technologiach wytwarzania wódki.

Oprócz pięciu wspomnianych galerii muzeum składa się z lobby, w którym zachowano oryginalne stalowe schody. Razem z umieszczonymi ruchomymi czarnymi panelami, na których widnieją motywy zboża i kłosów, prezentuje się wyśmienicie. Na pierwszym piętrze znajduje się sala kinowa, w której do dekoracji ścian i sufitu wykorzystano siatkę miedzianą. Ma to przypominać wielką kadź. Pomieszczenie wyposażono w pięćdziesiąt foteli pochodzących z Teatru Komedia.

Przy ulicy Wierzbowej 11

Muzeum posiada w swoich gablotach mnóstwo eksponatów, którymi są w dużej mierze wypełnione w całości i nienaruszone butelki przedwojenne, etykiety, reklamy, szyldy, karafki, kieliszki czy książki.

Przestrzeń została podzielona na wiele stref. Każda z nich opisuje inny okres w dziejach polskiego gorzelnictwa. Sala „Początek” przedstawia najstarsze zabytki zebrane przez muzeum. To pochodzące z końca XVIII wieku dzieje rodzin Baczewskich i Potockich, a także Jakoba Haberfelda. Wszyscy oni przyczynili się do rozwoju przemysłu spirytusowego na ziemiach polskich.

Inne sale, takie jak „Rozkwit i Zmierzch”, „PRL”, „Sztuka barmańska”, „Przedwojenne alkohole”, pokazują, jak zmieniał się ten przemysł na przestrzeni lat i jak wpłynął na kolejnych gorzelników.

Więcej of muzeum wódki w Warszawie można znaleźć na https://dziewczynynamiescie.pl/2018/08/10/muzeum-polskiej-wodki-koneser-warszawa-gdzie-na-wodke/