Portal informacyjny w górskich klimatach

Dlaczego warto mieć linę wspinaczkową?

Wyposażenie, które trzeba mieć podczas wspinaczki górskiej, jest naprawdę bardzo skomplikowane i często niezwykle specjalistyczne. Oprócz jednak tak zaawansowanych rzeczy, jak uprzęże, koniecznie trzeba ze sobą mieć również tak proste, jak liny wspinaczkowe. Jakie jednak konkretnie zadania spełniać będzie taka lina i dlaczego jest ona tak potrzebna podczas wspinaczki?

Lina wspinaczkowa — najważniejsze zadania

Każdy doskonale wie, że ta lina wspinaczkowa pełni bardzo zróżnicowane i często niezwykle ważne zadania podczas wspinaczki. Laicy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem, mogą mieć jednak spore trudności w konkretnym określeniu tego, jakie będą najważniejsze funkcje liny i do czego może się ona przydać. Jak to zatem przedstawia się w szczegółach?

Lina wspinaczkowa pełni przede wszystkim funkcję asekuracyjną. W przypadku upadku lub nawet utraty równowagi, lina utrzyma cały ciężar ciała człowieka do niej przypiętego i pozwoli znaleźć inną, stabilną pozycję.

Oprócz tego lina musi pełni także funkcję komunikacyjną. Dzięki jej właściwości elastycznej możliwe jest wykorzystanie liny do zjazdów np. na tyrolkach, co znacznie usprawnia pokonywanie poszczególnych fragmentów trasy.

Lina to również świetna sprawa, jeśli chodzi o zabezpieczanie oraz uporządkowywanie posiadanego wyposażenia. Do liny można przymocować zapasowy kask czy też buty, a nawet tak niewielkie elementy, jak woreczek z magnezją.

Najpopularniejsze rodzaje lin

Zanim jednak przejdzie się do wybierania konkretnego rodzaju liny, warto poznać najpopularniejsze ich model, aby można było takiego wyboru dokonać możliwie jak najlepiej. Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, że istnieją dwa zupełnie odmienne od siebie typy lin wspinaczkowych. Jest to lina statyczna, która najczęściej sprzedawana jest na metry i która nie jest podatna na rozciąganie. Znacznie lepiej w tym punkcie wypada lina elastyczna, która takowe zdolności posiada.