Portal informacyjny w górskich klimatach

Tarty zimą – warto zaopatrzyć się w czekan!

Tatrzańskie szlaki zimą mogą zapierać dech w piersiach – także dosłownie. Trudne szlaki będą wymagały posiadania odpowiedniego sprzętu. Wśród niego powinien znaleźć się także czekan.

Czekan to narzędzie przeznaczone jako dodatkowe wsparcie podczas podchodzenia czy wspinaczki górskiej. Stosowany jest również w skitouringu. Użytkownik czekana może wówczas stosować go jako podparcie, ale również jako laska czy też jako hamulec przy ześlizgiwaniu się z powierzchni.

Chociaż bardzo często czekany kojarzą się z alpinizmem czy wspinaczką lodową, to jednak sprawdzą się one także podczas zwykłych wycieczek po nieco trudniejszych czy też oblodzonych szlakach. W związku z tym warto także pomyśleć o zakupieniu czekana przed swoją zimową wyprawą w Tatry!

Jaki czekan w Tatry będzie najlepszy?

Tatry zimą mogą być naprawdę dużym wyzwaniem. Na wyjście na szlak warto zdecydować się tylko w sytuacji, gdy sprzyja temu aura, a także wtedy, gdy posiadamy właściwe wyposażenie. Jaki czekan sprawdzi się wtedy najlepiej?

Na zimowy trekking najlepszym wyborem będzie czekan tradycyjny – turystyczny.

  • To dłuższy czekan posiadający najczęściej proste albo lekko wygięte stylisko z głowicą z łopatką. Może posiadać także grot na podstawie.
  • Takie czekany określane są jako typ 1 lub też czekany typu B.

Z kolei wtedy, gdy celem jest wspinaczka, wówczas lepszym wyborem będzie czekan typu 2, czyli czekan techniczny – T.

  • Taki czekan jest bardziej wygięty, jest także wytrzymalszy i skuteczniejszy wtedy, gdy konieczne są trudne podejścia czy hamowanie.
  • Wybrane czekany tego rodzaju posiadają także wymienne ostrza.

Jak korzystać z czekana w górach?

Jak zostało wspomniane już wcześniej, czekan może być używany podczas różnych górskich wypraw – również świetnie sprawdzi się w Tatrach.

Sprzęt ten może być wówczas stosowany jako podparcie podczas podchodzenia w górę, ale również można używać go jako laski do podparcia lub też jako hamulec wtedy, gdy zaczynamy ześlizgiwać się w dół.

Zatem czekan sprawdzi się także podczas zimowej wycieczki w Tatry – warto zakupić go przed swoją wyprawą!