Portal informacyjny w górskich klimatach

Muzeum z procentami

Wspomnienia o szkolnych wycieczkach do muzeum dla wielu ludzi wieją nudą i przywodzą na myśl niemiłą konieczność uczestniczenia w tego typu zorganizowanych wyjściach. Jest w takim podejściu nieco prawdy, bowiem w dawniejszych czasach muzea były mało interesującymi placówkami, o statycznych ekspozycjach i dziwnym obowiązku zakładania kapci ochronnych na buty. W XXI wieku to się jednak zmieniło, czego dobitnym przykładem jest chociażby Muzeum Powstania Warszawskiego, czy też Muzeum Wódki w Warszawie – w tym artykule przeczytasz o nim więcej.

Mocny trunek, który doczekał się muzeum

O wódce można powiedzieć bardzo wiele. Jest to trunek znany w Polsce od kilku wieków, którego produkcja z roku na rok wzrasta, tak jak i jej krajowe spożycie. Niewielu jednakże zdaje sobie sprawę, że wódka jest prawdziwym polskim hitem eksportowym, a jej smakiem zachwycają się mieszkańcy wielu krajów, Nie powinno więc nikogo dziwić, że wódka doczekała się własnego muzeum, jednakowoż powołanego z inicjatywy prywatnej. Dzięki temu nie obowiązują w nim skostniałe procedury urzędnicze, a ekspozycja ulega ciągłej rozbudowie i dynamicznym zmianom.

Nie tylko wódką muzeum stoi

Wart podkreślić, że wbrew swojej nazwie Muzeum Wódki w Warszawie nie jest poświęcone wyłącznie temu trunkowi. Choć wódka stanowi motyw przewodni ekspozycji, to można na nich oglądać także eksponaty związane z przemysłem gorzelniczym i spirytusowym rozumianym jako całość. Co ciekawe na wystawie można oglądać również butelki alkoholi pochodzących jeszcze z XIX wieku, które nigdy nie zostały otwarte i po dziś dzień stoją w takim stanie, w jakim wyszły z fabryki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.